W711236 | Barrett, Sky - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Acquire Thibaut Product W711236, pattern name Barrett, color name Sky, from the Signature Textures collection. Enjoy this popular Fabric. Simplicity meets sophistication in Barrett where textured slub yarns interlace with fine chenille to create a durable and trusted performance fabric. This versatile basketweave is available in a wide variety of nuanced colors that can be easily mixed and matched.. Swatches available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711236 |
| Pattern Name | Barrett |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 76% Poly, 24% Rayon -acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sky |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711236 | Barrett, Sky - Thibaut Fabric
W711236 | Barrett, Sky - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Acquire Thibaut Product W711236, pattern name Barrett, color name Sky, from the Signature Textures collection. Enjoy this popular Fabric. Simplicity meets sophistication in Barrett where textured slub yarns interlace with fine chenille to create a durable and trusted performance fabric. This versatile basketweave is available in a wide variety of nuanced colors that can be easily mixed and matched.. Swatches available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711236 |
| Pattern Name | Barrett |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 76% Poly, 24% Rayon -acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sky |
| Theme | Solid |
$110.40
W711236 | Barrett, Sky - Thibaut Fabric—
$110.40
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Acquire Thibaut Product W711236, pattern name Barrett, color name Sky, from the Signature Textures collection. Enjoy this popular Fabric. Simplicity meets sophistication in Barrett where textured slub yarns interlace with fine chenille to create a durable and trusted performance fabric. This versatile basketweave is available in a wide variety of nuanced colors that can be easily mixed and matched.. Swatches available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711236 |
| Pattern Name | Barrett |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 76% Poly, 24% Rayon -acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sky |
| Theme | Solid |












