W711241 | Marquette, Jade - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Pattern number W711241, pattern name Marquette, color name Jade, from the Signature Textures collection. Enjoy this fabulous Fabric. This unusual solid with a plush, almost felted surface is crafted from a thoughtful blend of fibers that lends depth and quiet dimension. Like its intrepid namesake, Marquette feels steadfast and enduring—soft enough to invite, yet durable enough for family living—offered in five rich hues.. Cuttings always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711241 |
| Pattern Name | Marquette |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 44% Viscose, 21% Acrylic, 12% Cotton, 10% Linen, 9% Wool, 4% Polyester |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Upholstery |
| Clean Code | S |
| Color | Jade |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711241 | Marquette, Jade - Thibaut Fabric
W711241 | Marquette, Jade - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Pattern number W711241, pattern name Marquette, color name Jade, from the Signature Textures collection. Enjoy this fabulous Fabric. This unusual solid with a plush, almost felted surface is crafted from a thoughtful blend of fibers that lends depth and quiet dimension. Like its intrepid namesake, Marquette feels steadfast and enduring—soft enough to invite, yet durable enough for family living—offered in five rich hues.. Cuttings always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711241 |
| Pattern Name | Marquette |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 44% Viscose, 21% Acrylic, 12% Cotton, 10% Linen, 9% Wool, 4% Polyester |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Upholstery |
| Clean Code | S |
| Color | Jade |
| Theme | Solid |
$238.40
W711241 | Marquette, Jade - Thibaut Fabric—
$238.40
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
View Thibaut Pattern number W711241, pattern name Marquette, color name Jade, from the Signature Textures collection. Enjoy this fabulous Fabric. This unusual solid with a plush, almost felted surface is crafted from a thoughtful blend of fibers that lends depth and quiet dimension. Like its intrepid namesake, Marquette feels steadfast and enduring—soft enough to invite, yet durable enough for family living—offered in five rich hues.. Cuttings always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711241 |
| Pattern Name | Marquette |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 44% Viscose, 21% Acrylic, 12% Cotton, 10% Linen, 9% Wool, 4% Polyester |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Upholstery |
| Clean Code | S |
| Color | Jade |
| Theme | Solid |












