W711245 | Bizette, Bark - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Shop Thibaut SKU# W711245, pattern name Bizette, color name Bark, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Like a steady northern breeze, Bizette guides the eye across a generous expanse of upholstery with quiet grace. A dimensional mélange of fibers animates a textured ground, creating an active plain that feels soft and elegant, that is delicate in color, sumptuous in hand and endlessly intriguing.. Cuttings always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711245 |
| Pattern Name | Bizette |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Cotton, 29% Viscose, 16% Polyester, 10% Linen, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Bark |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711245 | Bizette, Bark - Thibaut Fabric
W711245 | Bizette, Bark - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Shop Thibaut SKU# W711245, pattern name Bizette, color name Bark, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Like a steady northern breeze, Bizette guides the eye across a generous expanse of upholstery with quiet grace. A dimensional mélange of fibers animates a textured ground, creating an active plain that feels soft and elegant, that is delicate in color, sumptuous in hand and endlessly intriguing.. Cuttings always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711245 |
| Pattern Name | Bizette |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Cotton, 29% Viscose, 16% Polyester, 10% Linen, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Bark |
| Theme | Texture |
$211.20
W711245 | Bizette, Bark - Thibaut Fabric—
$211.20
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Shop Thibaut SKU# W711245, pattern name Bizette, color name Bark, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Like a steady northern breeze, Bizette guides the eye across a generous expanse of upholstery with quiet grace. A dimensional mélange of fibers animates a textured ground, creating an active plain that feels soft and elegant, that is delicate in color, sumptuous in hand and endlessly intriguing.. Cuttings always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711245 |
| Pattern Name | Bizette |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Cotton, 29% Viscose, 16% Polyester, 10% Linen, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Bark |
| Theme | Texture |












