W724496 | Yutori Fabric Book, Moulinet, Copper - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Pattern number W724496 pattern name Moulinet from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this superb Fabric. This woven fabric is made of small geometric shapes, tightly woven together to form a checkerboard layout. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W724496 |
| Pattern Name | Moulinet |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Repeat H | 0.875 (2.22 cm) |
| Repeat V | 1 (2.54 cm) |
| Construction | 37% Nylon, 30% Polyester, 15% Cotton, 13% Linen, 5% Lyocell |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 100000 |
| Method | Dry clean only |
| Color | Tan |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W724496 | Yutori Fabric Book, Moulinet, Copper - Thibaut Fabric
W724496 | Yutori Fabric Book, Moulinet, Copper - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Pattern number W724496 pattern name Moulinet from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this superb Fabric. This woven fabric is made of small geometric shapes, tightly woven together to form a checkerboard layout. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W724496 |
| Pattern Name | Moulinet |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Repeat H | 0.875 (2.22 cm) |
| Repeat V | 1 (2.54 cm) |
| Construction | 37% Nylon, 30% Polyester, 15% Cotton, 13% Linen, 5% Lyocell |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 100000 |
| Method | Dry clean only |
| Color | Tan |
| Theme | Texture |
$220.00
W724496 | Yutori Fabric Book, Moulinet, Copper - Thibaut Fabric—
$220.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Pattern number W724496 pattern name Moulinet from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this superb Fabric. This woven fabric is made of small geometric shapes, tightly woven together to form a checkerboard layout. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W724496 |
| Pattern Name | Moulinet |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Repeat H | 0.875 (2.22 cm) |
| Repeat V | 1 (2.54 cm) |
| Construction | 37% Nylon, 30% Polyester, 15% Cotton, 13% Linen, 5% Lyocell |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 100000 |
| Method | Dry clean only |
| Color | Tan |
| Theme | Texture |












