W9014 | Vegan Leathers, Salta, Sugar - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Pattern number W9014 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this solid Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9014 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9014 | Vegan Leathers, Salta, Sugar - Thibaut Fabric
W9014 | Vegan Leathers, Salta, Sugar - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Pattern number W9014 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this solid Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9014 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$110.40
W9014 | Vegan Leathers, Salta, Sugar - Thibaut Fabric—
$110.40
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Pattern number W9014 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this solid Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Samples available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9014 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |












