W9015 | Vegan Leathers, Salta, Putty - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Purchase Thibaut Fabric Product# W9015 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this enchanting Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Memo available always. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9015 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9015 | Vegan Leathers, Salta, Putty - Thibaut Fabric
W9015 | Vegan Leathers, Salta, Putty - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Purchase Thibaut Fabric Product# W9015 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this enchanting Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Memo available always. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9015 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$110.40
W9015 | Vegan Leathers, Salta, Putty - Thibaut Fabric—
$110.40
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Purchase Thibaut Fabric Product# W9015 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this enchanting Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Memo available always. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9015 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |












