W9019 | Vegan Leathers, Salta, Rouge - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Order Thibaut Fabric SKU W9019 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this fabulous Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9019 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Pink |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9019 | Vegan Leathers, Salta, Rouge - Thibaut Fabric
W9019 | Vegan Leathers, Salta, Rouge - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Order Thibaut Fabric SKU W9019 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this fabulous Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9019 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Pink |
| Theme | Solid |
$110.40
W9019 | Vegan Leathers, Salta, Rouge - Thibaut Fabric—
$110.40
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Order Thibaut Fabric SKU W9019 pattern name Salta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this fabulous Fabric. With its fine texture and matte finish, Salta is the perfect canvas for a broad palette of bold, clear colors. Stain-repellent and bleach-cleanable, this leather alternative pairs beautifully with the many colors found in Thibaut's printed fabrics. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9019 |
| Pattern Name | Salta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Pink |
| Theme | Solid |












