W9039 | Vegan Leathers, Cabretta, Latte - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Find Thibaut Fabric SKU W9039 pattern name Cabretta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this charming Fabric. The smooth hand of Cabretta is as soft and supple as leather coveted for the finest gloves. Available in an array of sophisticated shades, it is difficult to believe that this silicone hybrid can be easily cleaned and endure everyday wear and tear. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9039 |
| Pattern Name | Cabretta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9039 | Vegan Leathers, Cabretta, Latte - Thibaut Fabric
W9039 | Vegan Leathers, Cabretta, Latte - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Find Thibaut Fabric SKU W9039 pattern name Cabretta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this charming Fabric. The smooth hand of Cabretta is as soft and supple as leather coveted for the finest gloves. Available in an array of sophisticated shades, it is difficult to believe that this silicone hybrid can be easily cleaned and endure everyday wear and tear. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9039 |
| Pattern Name | Cabretta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$132.80
W9039 | Vegan Leathers, Cabretta, Latte - Thibaut Fabric—
$132.80
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Find Thibaut Fabric SKU W9039 pattern name Cabretta from the collection Vegan Leathers. Enjoy this charming Fabric. The smooth hand of Cabretta is as soft and supple as leather coveted for the finest gloves. Available in an array of sophisticated shades, it is difficult to believe that this silicone hybrid can be easily cleaned and endure everyday wear and tear. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9039 |
| Pattern Name | Cabretta |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 50% Polyester, 45% Polyurethane, 5% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 500000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |












