W9049 | Vegan Leathers, Gaucho, Ecru - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Item# W9049 pattern name Gaucho from the collection Vegan Leathers. Enjoy this superb Fabric. Durable and distinguished, Gaucho embodies the rugged character of a skilled horseman. The embossed grain and pebbled finish of this innovative silicone hybrid pairs believable texture with enduring quality and easy care. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9049 |
| Pattern Name | Gaucho |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 55% Polyester, 35% Polyurethane, 10% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 200000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9049 | Vegan Leathers, Gaucho, Ecru - Thibaut Fabric
W9049 | Vegan Leathers, Gaucho, Ecru - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Item# W9049 pattern name Gaucho from the collection Vegan Leathers. Enjoy this superb Fabric. Durable and distinguished, Gaucho embodies the rugged character of a skilled horseman. The embossed grain and pebbled finish of this innovative silicone hybrid pairs believable texture with enduring quality and easy care. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9049 |
| Pattern Name | Gaucho |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 55% Polyester, 35% Polyurethane, 10% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 200000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$168.00
W9049 | Vegan Leathers, Gaucho, Ecru - Thibaut Fabric—
$168.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Select Thibaut Fabric Item# W9049 pattern name Gaucho from the collection Vegan Leathers. Enjoy this superb Fabric. Durable and distinguished, Gaucho embodies the rugged character of a skilled horseman. The embossed grain and pebbled finish of this innovative silicone hybrid pairs believable texture with enduring quality and easy care. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9049 |
| Pattern Name | Gaucho |
| Collection | Vegan Leathers |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 55% Polyester, 35% Polyurethane, 10% Silicone |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 200000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |












