W9102 | Woven Essentials, Ainsley, Shell - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Pattern W9102 pattern name Ainsley from the collection Woven Essentials. Enjoy this extraordinary Fabric. Inspired by an Old English word, Ainsley embodies the simple yet sophisticated charm of a peaceful place captivated by nature's beauty. Evocative of grasscloth, the gentle hues of these fnely woven yarns yield surprising strength as a coated performance fabric. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9102 |
| Pattern Name | Ainsley |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9102 | Woven Essentials, Ainsley, Shell - Thibaut Fabric
W9102 | Woven Essentials, Ainsley, Shell - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Pattern W9102 pattern name Ainsley from the collection Woven Essentials. Enjoy this extraordinary Fabric. Inspired by an Old English word, Ainsley embodies the simple yet sophisticated charm of a peaceful place captivated by nature's beauty. Evocative of grasscloth, the gentle hues of these fnely woven yarns yield surprising strength as a coated performance fabric. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9102 |
| Pattern Name | Ainsley |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$145.60
W9102 | Woven Essentials, Ainsley, Shell - Thibaut Fabric—
$145.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Pattern W9102 pattern name Ainsley from the collection Woven Essentials. Enjoy this extraordinary Fabric. Inspired by an Old English word, Ainsley embodies the simple yet sophisticated charm of a peaceful place captivated by nature's beauty. Evocative of grasscloth, the gentle hues of these fnely woven yarns yield surprising strength as a coated performance fabric. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9102 |
| Pattern Name | Ainsley |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |












