W9104 | Woven Essentials, Ainsley, Cider - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Looking for Thibaut Fabric SKU# W9104 pattern name Ainsley from the collection Woven Essentials. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by an Old English word, Ainsley embodies the simple yet sophisticated charm of a peaceful place captivated by nature's beauty. Evocative of grasscloth, the gentle hues of these fnely woven yarns yield surprising strength as a coated performance fabric. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9104 |
| Pattern Name | Ainsley |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Pink |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9104 | Woven Essentials, Ainsley, Cider - Thibaut Fabric
W9104 | Woven Essentials, Ainsley, Cider - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Looking for Thibaut Fabric SKU# W9104 pattern name Ainsley from the collection Woven Essentials. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by an Old English word, Ainsley embodies the simple yet sophisticated charm of a peaceful place captivated by nature's beauty. Evocative of grasscloth, the gentle hues of these fnely woven yarns yield surprising strength as a coated performance fabric. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9104 |
| Pattern Name | Ainsley |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Pink |
| Theme | Solid |
$145.60
W9104 | Woven Essentials, Ainsley, Cider - Thibaut Fabric—
$145.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Looking for Thibaut Fabric SKU# W9104 pattern name Ainsley from the collection Woven Essentials. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by an Old English word, Ainsley embodies the simple yet sophisticated charm of a peaceful place captivated by nature's beauty. Evocative of grasscloth, the gentle hues of these fnely woven yarns yield surprising strength as a coated performance fabric. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9104 |
| Pattern Name | Ainsley |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Pink |
| Theme | Solid |












