W9116 | Woven Essentials, Kaden, Parchment - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Save on Thibaut Fabric Product W9116 pattern name Kaden from the collection Woven Essentials. Enjoy this exceptional Fabric. True to the multiple meanings of its name, Kaden is a textural basketweave that can be trusted to complement any room while providing staunch defense against the challenges of heavy use. The innovative technology in this coated fabric creates an impermeable barrier against stains and spills. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9116 |
| Pattern Name | Kaden |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9116 | Woven Essentials, Kaden, Parchment - Thibaut Fabric
W9116 | Woven Essentials, Kaden, Parchment - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Save on Thibaut Fabric Product W9116 pattern name Kaden from the collection Woven Essentials. Enjoy this exceptional Fabric. True to the multiple meanings of its name, Kaden is a textural basketweave that can be trusted to complement any room while providing staunch defense against the challenges of heavy use. The innovative technology in this coated fabric creates an impermeable barrier against stains and spills. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9116 |
| Pattern Name | Kaden |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$152.00
W9116 | Woven Essentials, Kaden, Parchment - Thibaut Fabric—
$152.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Save on Thibaut Fabric Product W9116 pattern name Kaden from the collection Woven Essentials. Enjoy this exceptional Fabric. True to the multiple meanings of its name, Kaden is a textural basketweave that can be trusted to complement any room while providing staunch defense against the challenges of heavy use. The innovative technology in this coated fabric creates an impermeable barrier against stains and spills. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9116 |
| Pattern Name | Kaden |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |












