W9143 | Woven Essentials, Velani, Lilac - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Product# W9143 pattern name Velani from the collection Woven Essentials. Enjoy this dazzling Fabric. Like its namesake, Velani reveals heathered pastels contrasted with white in a dimensional basketweave. The soft hand and gentle color of this coated fabric is protected by an innovative top coat that enables spills and stains to be easily wiped away. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9143 |
| Pattern Name | Velani |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Purple |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9143 | Woven Essentials, Velani, Lilac - Thibaut Fabric
W9143 | Woven Essentials, Velani, Lilac - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Product# W9143 pattern name Velani from the collection Woven Essentials. Enjoy this dazzling Fabric. Like its namesake, Velani reveals heathered pastels contrasted with white in a dimensional basketweave. The soft hand and gentle color of this coated fabric is protected by an innovative top coat that enables spills and stains to be easily wiped away. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9143 |
| Pattern Name | Velani |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Purple |
| Theme | Solid |
$147.20
W9143 | Woven Essentials, Velani, Lilac - Thibaut Fabric—
$147.20
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
View Thibaut Fabric Product# W9143 pattern name Velani from the collection Woven Essentials. Enjoy this dazzling Fabric. Like its namesake, Velani reveals heathered pastels contrasted with white in a dimensional basketweave. The soft hand and gentle color of this coated fabric is protected by an innovative top coat that enables spills and stains to be easily wiped away. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9143 |
| Pattern Name | Velani |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Purple |
| Theme | Solid |












