W9147 | Woven Essentials, Samara, Linen - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Save on Thibaut Fabric SKU W9147 pattern name Samara from the collection Woven Essentials. Enjoy this popular Fabric. The alluring animal print, Samara, is woven as a delicate ikat featuring tonal hues, yet it fercely guards against stains and spills while preventing the absorption of moisture into the cushion. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9147 |
| Pattern Name | Samara |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Animal Skin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W9147 | Woven Essentials, Samara, Linen - Thibaut Fabric
W9147 | Woven Essentials, Samara, Linen - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Save on Thibaut Fabric SKU W9147 pattern name Samara from the collection Woven Essentials. Enjoy this popular Fabric. The alluring animal print, Samara, is woven as a delicate ikat featuring tonal hues, yet it fercely guards against stains and spills while preventing the absorption of moisture into the cushion. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9147 |
| Pattern Name | Samara |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Animal Skin |
$145.60
W9147 | Woven Essentials, Samara, Linen - Thibaut Fabric—
$145.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Save on Thibaut Fabric SKU W9147 pattern name Samara from the collection Woven Essentials. Enjoy this popular Fabric. The alluring animal print, Samara, is woven as a delicate ikat featuring tonal hues, yet it fercely guards against stains and spills while preventing the absorption of moisture into the cushion. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W9147 |
| Pattern Name | Samara |
| Collection | Woven Essentials |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Construction | 88% Polyester, 12% Tekloom TPE |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 1000000 |
| Method | Rinse any cleaning agent, wipe dry |
| Color | Beige |
| Theme | Animal Skin |












