182102 | Lavinia, Pink - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Fabric SKU 182102 pattern name Lavinia color name Pink from the collection Veere Grenney. Enjoy this inspiring Fabric. Veere Grenney was inspired by his love of the English countryside and passion for gardens when he created Lavinia, a romantic floral fabric that exudes vintage charm. With its versatile medium scale, this multidirectional allover rose print on mid-weight linen is perfect for upholstery, pillows, and window treatments. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182102 |
| Pattern Name | Lavinia |
| Collection | Veere Grenney |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 19 3/8" (49CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 90% LINEN, 10% NYLON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Pink |
| Theme | Borders |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




182102 | Lavinia, Pink - Schumacher Fabric
182102 | Lavinia, Pink - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Fabric SKU 182102 pattern name Lavinia color name Pink from the collection Veere Grenney. Enjoy this inspiring Fabric. Veere Grenney was inspired by his love of the English countryside and passion for gardens when he created Lavinia, a romantic floral fabric that exudes vintage charm. With its versatile medium scale, this multidirectional allover rose print on mid-weight linen is perfect for upholstery, pillows, and window treatments. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182102 |
| Pattern Name | Lavinia |
| Collection | Veere Grenney |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 19 3/8" (49CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 90% LINEN, 10% NYLON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Pink |
| Theme | Borders |
$224.00
182102 | Lavinia, Pink - Schumacher Fabric—
$224.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Fabric SKU 182102 pattern name Lavinia color name Pink from the collection Veere Grenney. Enjoy this inspiring Fabric. Veere Grenney was inspired by his love of the English countryside and passion for gardens when he created Lavinia, a romantic floral fabric that exudes vintage charm. With its versatile medium scale, this multidirectional allover rose print on mid-weight linen is perfect for upholstery, pillows, and window treatments. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182102 |
| Pattern Name | Lavinia |
| Collection | Veere Grenney |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 19 3/8" (49CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 90% LINEN, 10% NYLON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Pink |
| Theme | Borders |

