35783.1.0 | Kravet Basics, Silken Textures Iv - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 35783.1.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Silken Textures Iv |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 79%;POLYESTER - 21% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Solid |
| Notes | FOR DRAPERY USE ONLY. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

35783.1.0 | Kravet Basics, Silken Textures Iv - Kravet Basics Fabric
35783.1.0 | Kravet Basics, Silken Textures Iv - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 35783.1.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Silken Textures Iv |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 79%;POLYESTER - 21% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Solid |
| Notes | FOR DRAPERY USE ONLY. |
Original: $61.35
-65%$61.35
$21.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 35783.1.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Silken Textures Iv |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 79%;POLYESTER - 21% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Solid |
| Notes | FOR DRAPERY USE ONLY. |












