36528.41.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 36528.41.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.3" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 57%;RECYCLED POLYESTER - 43% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

36528.41.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
36528.41.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 36528.41.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.3" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 57%;RECYCLED POLYESTER - 43% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |
Original: $88.91
-65%$88.91
$31.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 36528.41.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.3" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 57%;RECYCLED POLYESTER - 43% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow |
| Theme | Stripes |
| Notes | 0 |












