37358.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Looking for Kravet Design Fabric Product 37358.5.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37358.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 28.62" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 51%;VISCOSE - 47%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Abstract |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37358.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37358.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Looking for Kravet Design Fabric Product 37358.5.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37358.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 28.62" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 51%;VISCOSE - 47%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Abstract |
$234.68
37358.5.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric—
$234.68
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Looking for Kravet Design Fabric Product 37358.5.0 pattern name Kravet Design from the collection Woven Colors. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37358.5.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 28.62" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 51%;VISCOSE - 47%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Abstract |











