37359.624.0 | Kravet Design - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Select Kravet Design Fabric SKU# 37359.624.0 pattern name Kravet Design from the collection . Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37359.624.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 14.4" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 49%;VISCOSE - 49%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;LATEX BACKED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Modern/Contemporary |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37359.624.0 | Kravet Design - Kravet Design Fabric
37359.624.0 | Kravet Design - Kravet Design Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Select Kravet Design Fabric SKU# 37359.624.0 pattern name Kravet Design from the collection . Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37359.624.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 14.4" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 49%;VISCOSE - 49%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;LATEX BACKED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Modern/Contemporary |
$218.93
37359.624.0 | Kravet Design - Kravet Design Fabric—
$218.93
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Select Kravet Design Fabric SKU# 37359.624.0 pattern name Kravet Design from the collection . Samples always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37359.624.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 14.4" |
| Horz. Repeat | 13.77" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 49%;VISCOSE - 49%;COTTON - 2% |
| Finish | BRUSHED ;LATEX BACKED ;SHEARED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Modern/Contemporary |











