37535.33.0 | Adobe Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37535.33.0 |
| Pattern Name | Adobe Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 51.57" |
| Vert. Repeat | 7" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 32%;LINEN - 27%;COTTON - 21%;ACRYLIC - 13%;WOOL - 3%;POLYAMIDE - 2%;POLYESTER - 2% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Green |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37535.33.0 | Adobe Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37535.33.0 | Adobe Weave, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37535.33.0 |
| Pattern Name | Adobe Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 51.57" |
| Vert. Repeat | 7" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 32%;LINEN - 27%;COTTON - 21%;ACRYLIC - 13%;WOOL - 3%;POLYAMIDE - 2%;POLYESTER - 2% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Green |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37535.33.0 |
| Pattern Name | Adobe Weave |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 51.57" |
| Vert. Repeat | 7" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 32%;LINEN - 27%;COTTON - 21%;ACRYLIC - 13%;WOOL - 3%;POLYAMIDE - 2%;POLYESTER - 2% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Green |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |












