5018200 | Mathis Ticking Stripe, Sky - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 20 Yard Minimum then 10 Yard Increments.
Save on Schumacher Wallpaper Item 5018200 pattern name Mathis Ticking Stripe color name Sky from the collection Striped Wallcoverings. Enjoy this extraordinary wallpaper. A fresh take on traditional mattress ticking, this classic stripe is made all the more charming with a running-stitch detail. Printed in the U.S. on an uncoated nonwoven ground, Mathis Ticking Stripe is a casual, easygoing wallpaper you’ll turn to again and again. Also available as a fabric. Samples are always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5018200 |
| Pattern Name | Mathis Ticking Stripe |
| Collection | Striped Wallcoverings |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 1 1/8" (3CM) |
| Vertical Repeat | 1/2" (1CM) |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| Order Increments | 10 |
| Yards Per Roll | 10.0 |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





5018200 | Mathis Ticking Stripe, Sky - Schumacher Wallpaper
5018200 | Mathis Ticking Stripe, Sky - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 20 Yard Minimum then 10 Yard Increments.
Save on Schumacher Wallpaper Item 5018200 pattern name Mathis Ticking Stripe color name Sky from the collection Striped Wallcoverings. Enjoy this extraordinary wallpaper. A fresh take on traditional mattress ticking, this classic stripe is made all the more charming with a running-stitch detail. Printed in the U.S. on an uncoated nonwoven ground, Mathis Ticking Stripe is a casual, easygoing wallpaper you’ll turn to again and again. Also available as a fabric. Samples are always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5018200 |
| Pattern Name | Mathis Ticking Stripe |
| Collection | Striped Wallcoverings |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 1 1/8" (3CM) |
| Vertical Repeat | 1/2" (1CM) |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| Order Increments | 10 |
| Yards Per Roll | 10.0 |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
$35.00
5018200 | Mathis Ticking Stripe, Sky - Schumacher Wallpaper—
$35.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 20 Yard Minimum then 10 Yard Increments.
Save on Schumacher Wallpaper Item 5018200 pattern name Mathis Ticking Stripe color name Sky from the collection Striped Wallcoverings. Enjoy this extraordinary wallpaper. A fresh take on traditional mattress ticking, this classic stripe is made all the more charming with a running-stitch detail. Printed in the U.S. on an uncoated nonwoven ground, Mathis Ticking Stripe is a casual, easygoing wallpaper you’ll turn to again and again. Also available as a fabric. Samples are always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5018200 |
| Pattern Name | Mathis Ticking Stripe |
| Collection | Striped Wallcoverings |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 1 1/8" (3CM) |
| Vertical Repeat | 1/2" (1CM) |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| Order Increments | 10 |
| Yards Per Roll | 10.0 |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |












