85670 | Tasmin Embroidery, French Lilac - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy Schumacher Fabric Product# 85670 pattern name Tasmin Embroidery color name French Lilac from the collection New Traditional. Enjoy this rare Fabric. A timeless diamond pattern stitched on a cotton-linen ground, Tasmin Embroidery is a versatile large-scale fabric design that is wonderful for light upholstery and curtains. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85670 |
| Pattern Name | Tasmin Embroidery |
| Collection | New Traditional |
| Width | 50 3/4" (129CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 17 1/8" (43CM) |
| Vertical Repeat | 5 1/4" (13CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 27% POLYESTER, 29% COTTON, 44% LINEN |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Purple |
| Theme | Embroidery |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






85670 | Tasmin Embroidery, French Lilac - Schumacher Fabric
85670 | Tasmin Embroidery, French Lilac - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy Schumacher Fabric Product# 85670 pattern name Tasmin Embroidery color name French Lilac from the collection New Traditional. Enjoy this rare Fabric. A timeless diamond pattern stitched on a cotton-linen ground, Tasmin Embroidery is a versatile large-scale fabric design that is wonderful for light upholstery and curtains. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85670 |
| Pattern Name | Tasmin Embroidery |
| Collection | New Traditional |
| Width | 50 3/4" (129CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 17 1/8" (43CM) |
| Vertical Repeat | 5 1/4" (13CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 27% POLYESTER, 29% COTTON, 44% LINEN |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Purple |
| Theme | Embroidery |
$78.40
Original: $224.00
-65%85670 | Tasmin Embroidery, French Lilac - Schumacher Fabric—
$224.00
$78.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy Schumacher Fabric Product# 85670 pattern name Tasmin Embroidery color name French Lilac from the collection New Traditional. Enjoy this rare Fabric. A timeless diamond pattern stitched on a cotton-linen ground, Tasmin Embroidery is a versatile large-scale fabric design that is wonderful for light upholstery and curtains. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85670 |
| Pattern Name | Tasmin Embroidery |
| Collection | New Traditional |
| Width | 50 3/4" (129CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 17 1/8" (43CM) |
| Vertical Repeat | 5 1/4" (13CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 27% POLYESTER, 29% COTTON, 44% LINEN |
| Country of Origin | INDIA |
| Country of Finish | INDIA |
| Color | Purple |
| Theme | Embroidery |




