86670 | Elysia Sheer, Neutral - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find Schumacher Fabric Pattern# 86670 pattern name Elysia Sheer color name Neutral from the collection World View. Enjoy this solid Fabric. Elysia Sheer is a gauzy double-width fabric that filters light beautifully. Broken horizontal stripes with clipped yarns and a fil coupé effect create a versatile sheer with a sophisticated three-dimensional design and artisanal feel. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86670 |
| Pattern Name | Elysia Sheer |
| Collection | World View |
| Width | 118" (300CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 14 1/2" (37CM) |
| Vertical Repeat | 18 1/4" (46CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 35% LINEN, 44% POLYESTER, 10% VISCOSE, 11% COTTON |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Embroidery |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




86670 | Elysia Sheer, Neutral - Schumacher Fabric
86670 | Elysia Sheer, Neutral - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find Schumacher Fabric Pattern# 86670 pattern name Elysia Sheer color name Neutral from the collection World View. Enjoy this solid Fabric. Elysia Sheer is a gauzy double-width fabric that filters light beautifully. Broken horizontal stripes with clipped yarns and a fil coupé effect create a versatile sheer with a sophisticated three-dimensional design and artisanal feel. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86670 |
| Pattern Name | Elysia Sheer |
| Collection | World View |
| Width | 118" (300CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 14 1/2" (37CM) |
| Vertical Repeat | 18 1/4" (46CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 35% LINEN, 44% POLYESTER, 10% VISCOSE, 11% COTTON |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Embroidery |
$53.90
Original: $154.00
-65%86670 | Elysia Sheer, Neutral - Schumacher Fabric—
$154.00
$53.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find Schumacher Fabric Pattern# 86670 pattern name Elysia Sheer color name Neutral from the collection World View. Enjoy this solid Fabric. Elysia Sheer is a gauzy double-width fabric that filters light beautifully. Broken horizontal stripes with clipped yarns and a fil coupé effect create a versatile sheer with a sophisticated three-dimensional design and artisanal feel. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86670 |
| Pattern Name | Elysia Sheer |
| Collection | World View |
| Width | 118" (300CM)" |
| Match | ALLOVER |
| Horizontal Repeat | 14 1/2" (37CM) |
| Vertical Repeat | 18 1/4" (46CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 35% LINEN, 44% POLYESTER, 10% VISCOSE, 11% COTTON |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Embroidery |




