90068.16.0 | Kravet Basics, Aloft - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 90068.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Aloft |
| Width | 117" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 70%;COTTON - 17%;LINEN - 13% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | White |
| Theme | Stripes |
| Notes | DRAPERY USE ONLY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

90068.16.0 | Kravet Basics, Aloft - Kravet Basics Fabric
90068.16.0 | Kravet Basics, Aloft - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 90068.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Aloft |
| Width | 117" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 70%;COTTON - 17%;LINEN - 13% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | White |
| Theme | Stripes |
| Notes | DRAPERY USE ONLY |
Original: $116.47
-65%$116.47
$40.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 90068.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Aloft |
| Width | 117" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 70%;COTTON - 17%;LINEN - 13% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | White |
| Theme | Stripes |
| Notes | DRAPERY USE ONLY |












