90069.16.0 | Kravet Basics, Aloft - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 90069.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Aloft |
| Width | 117" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 71%;COTTON - 29% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
| Notes | DRAPERY USE ONLY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

90069.16.0 | Kravet Basics, Aloft - Kravet Basics Fabric
90069.16.0 | Kravet Basics, Aloft - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 90069.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Aloft |
| Width | 117" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 71%;COTTON - 29% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
| Notes | DRAPERY USE ONLY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 90069.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Aloft |
| Width | 117" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 71%;COTTON - 29% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
| Notes | DRAPERY USE ONLY |












