Forza.12.0 | Forza, Extreme Performance Ii - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | FORZA.12.0 |
| Pattern Name | Forza |
| Collection | Extreme Performance Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLY VINYL CHLORIDE - 100% |
| Finish | KNIT BACKED ;SOIL & STAIN REPELLENT PLUS INK RESISTANCE ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Orange |
| Theme | Leather |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Forza.12.0 | Forza, Extreme Performance Ii - Kravet Contract Fabric
Forza.12.0 | Forza, Extreme Performance Ii - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | FORZA.12.0 |
| Pattern Name | Forza |
| Collection | Extreme Performance Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLY VINYL CHLORIDE - 100% |
| Finish | KNIT BACKED ;SOIL & STAIN REPELLENT PLUS INK RESISTANCE ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Orange |
| Theme | Leather |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | FORZA.12.0 |
| Pattern Name | Forza |
| Collection | Extreme Performance Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLY VINYL CHLORIDE - 100% |
| Finish | KNIT BACKED ;SOIL & STAIN REPELLENT PLUS INK RESISTANCE ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Orange |
| Theme | Leather |












