183042 | Waldemar, Spruce - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric SKU 183042 pattern name Waldemar color name Spruce from the collection Boråstapeter. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by 19th-century woven tapestries, Boråstapeter’s Waldemar is a lush, leafy design with extraordinary depth and texture. This product is FSC Certified and available in North America exclusively through Schumacher. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 183042 |
| Pattern Name | Waldemar |
| Collection | Boråstapeter |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 5" (13CM) |
| Vertical Repeat | 13" (33CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 55% LINEN, 45% COTTON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Green |
| Theme | Foliage |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




183042 | Waldemar, Spruce - Schumacher Fabric
183042 | Waldemar, Spruce - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric SKU 183042 pattern name Waldemar color name Spruce from the collection Boråstapeter. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by 19th-century woven tapestries, Boråstapeter’s Waldemar is a lush, leafy design with extraordinary depth and texture. This product is FSC Certified and available in North America exclusively through Schumacher. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 183042 |
| Pattern Name | Waldemar |
| Collection | Boråstapeter |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 5" (13CM) |
| Vertical Repeat | 13" (33CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 55% LINEN, 45% COTTON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Green |
| Theme | Foliage |
$276.50
183042 | Waldemar, Spruce - Schumacher Fabric—
$276.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric SKU 183042 pattern name Waldemar color name Spruce from the collection Boråstapeter. Enjoy this amazing Fabric. Inspired by 19th-century woven tapestries, Boråstapeter’s Waldemar is a lush, leafy design with extraordinary depth and texture. This product is FSC Certified and available in North America exclusively through Schumacher. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 183042 |
| Pattern Name | Waldemar |
| Collection | Boråstapeter |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 5" (13CM) |
| Vertical Repeat | 13" (33CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 55% LINEN, 45% COTTON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Green |
| Theme | Foliage |




