F924436 | Yutori Fabric Book, Torrey Pines, Champagne - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Purchase Thibaut Fabric Pattern F924436 pattern name Torrey Pines from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this inspiring Fabric. Towering pine trees with long branches and wide canopies comprise the Torrey Pines pattern. The wallcovering, printed on paper with a linen mesh overlay, has a natural look and organic nubby texture. That organic aesthetic is maintained in the coordinating fabric, made of thick 100% linen with a texture weave effect. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924436 |
| Pattern Name | Torrey Pines |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 36 (91.44 cm) |
| Repeat V | 32.75 (83.19 cm) |
| Construction | 51% Linen, 49% Cotton |
| Backing | Knit suggested for upholstery |
| Abrasion | 16000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Beige |
| Theme | Foliage |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

F924436 | Yutori Fabric Book, Torrey Pines, Champagne - Thibaut Fabric
F924436 | Yutori Fabric Book, Torrey Pines, Champagne - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Purchase Thibaut Fabric Pattern F924436 pattern name Torrey Pines from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this inspiring Fabric. Towering pine trees with long branches and wide canopies comprise the Torrey Pines pattern. The wallcovering, printed on paper with a linen mesh overlay, has a natural look and organic nubby texture. That organic aesthetic is maintained in the coordinating fabric, made of thick 100% linen with a texture weave effect. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924436 |
| Pattern Name | Torrey Pines |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 36 (91.44 cm) |
| Repeat V | 32.75 (83.19 cm) |
| Construction | 51% Linen, 49% Cotton |
| Backing | Knit suggested for upholstery |
| Abrasion | 16000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Beige |
| Theme | Foliage |
$180.00
F924436 | Yutori Fabric Book, Torrey Pines, Champagne - Thibaut Fabric—
$180.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Purchase Thibaut Fabric Pattern F924436 pattern name Torrey Pines from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this inspiring Fabric. Towering pine trees with long branches and wide canopies comprise the Torrey Pines pattern. The wallcovering, printed on paper with a linen mesh overlay, has a natural look and organic nubby texture. That organic aesthetic is maintained in the coordinating fabric, made of thick 100% linen with a texture weave effect. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924436 |
| Pattern Name | Torrey Pines |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Repeat H | 36 (91.44 cm) |
| Repeat V | 32.75 (83.19 cm) |
| Construction | 51% Linen, 49% Cotton |
| Backing | Knit suggested for upholstery |
| Abrasion | 16000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Beige |
| Theme | Foliage |





