37380.24.0 | Mapusa Weave, Atelier Prints & Weaves - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37380.24.0 |
| Pattern Name | Mapusa Weave |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | LINEN - 43%;VISCOSE - 34%;COTTON - 14%;POLYESTER - 9% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Orange |
| Theme | Check/Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37380.24.0 | Mapusa Weave, Atelier Prints & Weaves - Kravet Couture Fabric
37380.24.0 | Mapusa Weave, Atelier Prints & Weaves - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37380.24.0 |
| Pattern Name | Mapusa Weave |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | LINEN - 43%;VISCOSE - 34%;COTTON - 14%;POLYESTER - 9% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Orange |
| Theme | Check/Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37380.24.0 |
| Pattern Name | Mapusa Weave |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | LINEN - 43%;VISCOSE - 34%;COTTON - 14%;POLYESTER - 9% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Orange |
| Theme | Check/Plaid |












