37428.411.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37428.411.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.26" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 30%;OLEFIN - 25%;RECYCLED POLYESTER - 20%;VISCOSE - 14%;LINEN - 6%;POLYESTER - 5% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37428.411.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37428.411.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37428.411.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.26" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 30%;OLEFIN - 25%;RECYCLED POLYESTER - 20%;VISCOSE - 14%;LINEN - 6%;POLYESTER - 5% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Original: $110.17
-65%$110.17
$38.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37428.411.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.26" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 30%;OLEFIN - 25%;RECYCLED POLYESTER - 20%;VISCOSE - 14%;LINEN - 6%;POLYESTER - 5% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Brown |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |












