37440.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37440.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.5" |
| Vert. Repeat | 22" |
| Horz. Repeat | 13.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 53%;HIGH UV POLYESTER - 22%;RAYON - 22%;COTTON - 3% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Geometric |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37440.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37440.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37440.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.5" |
| Vert. Repeat | 22" |
| Horz. Repeat | 13.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 53%;HIGH UV POLYESTER - 22%;RAYON - 22%;COTTON - 3% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Geometric |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37440.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.5" |
| Vert. Repeat | 22" |
| Horz. Repeat | 13.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 53%;HIGH UV POLYESTER - 22%;RAYON - 22%;COTTON - 3% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Geometric |
| Notes | 0 |












