37441.1211.0 | Kravet Fabric, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37441.1211.0 |
| Pattern Name | Kravet Fabric |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 12.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | OLEFIN - 99%;POLYESTER - 1% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Grey |
| Theme | Stripes |
| Notes | BLEACH CLEANABLE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37441.1211.0 | Kravet Fabric, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37441.1211.0 | Kravet Fabric, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37441.1211.0 |
| Pattern Name | Kravet Fabric |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 12.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | OLEFIN - 99%;POLYESTER - 1% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Grey |
| Theme | Stripes |
| Notes | BLEACH CLEANABLE |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37441.1211.0 |
| Pattern Name | Kravet Fabric |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 12.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | OLEFIN - 99%;POLYESTER - 1% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Grey |
| Theme | Stripes |
| Notes | BLEACH CLEANABLE |












