37444.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37444.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 56.25" |
| Vert. Repeat | 7" |
| Horz. Repeat | 7" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 41%;RAYON - 29%;HIGH UV POLYESTER - 13%;POST CONSUMER RECYCLED POLYESTER - 9%;POLYESTER - 7%;NYLON - 1% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Small Scales |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37444.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37444.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37444.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 56.25" |
| Vert. Repeat | 7" |
| Horz. Repeat | 7" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 41%;RAYON - 29%;HIGH UV POLYESTER - 13%;POST CONSUMER RECYCLED POLYESTER - 9%;POLYESTER - 7%;NYLON - 1% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Small Scales |
| Notes | 0 |
Original: $149.25
-65%$149.25
$52.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37444.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 56.25" |
| Vert. Repeat | 7" |
| Horz. Repeat | 7" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 41%;RAYON - 29%;HIGH UV POLYESTER - 13%;POST CONSUMER RECYCLED POLYESTER - 9%;POLYESTER - 7%;NYLON - 1% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Small Scales |
| Notes | 0 |












