37445.411.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37445.411.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 43%;POLYESTER - 30%;ACRYLIC - 20%;VISCOSE - 4%;LUREX - 2%;WOOL - 1% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37445.411.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37445.411.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37445.411.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 43%;POLYESTER - 30%;ACRYLIC - 20%;VISCOSE - 4%;LUREX - 2%;WOOL - 1% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Original: $140.96
-65%$140.96
$49.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37445.411.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 43%;POLYESTER - 30%;ACRYLIC - 20%;VISCOSE - 4%;LUREX - 2%;WOOL - 1% |
| Finish | SOFTENED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |












