37451.511.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37451.511.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.5" |
| Vert. Repeat | 15.5" |
| Horz. Repeat | 13.875" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 73%;RAYON - 27% |
| Finish | LATEX BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Grey |
| Theme | Abstract |
| Notes | FACE TO FACE VELVET |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37451.511.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37451.511.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37451.511.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.5" |
| Vert. Repeat | 15.5" |
| Horz. Repeat | 13.875" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 73%;RAYON - 27% |
| Finish | LATEX BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Grey |
| Theme | Abstract |
| Notes | FACE TO FACE VELVET |
Original: $245.70
-65%$245.70
$85.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37451.511.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 55.5" |
| Vert. Repeat | 15.5" |
| Horz. Repeat | 13.875" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 73%;RAYON - 27% |
| Finish | LATEX BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Grey |
| Theme | Abstract |
| Notes | FACE TO FACE VELVET |












