37550.611.0 | Dakota, Montage Weaves Ii - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | 37550.611.0 |
| Pattern Name | Dakota |
| Collection | Montage Weaves Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 2.75" |
| Horz. Repeat | 4.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | NANOTEX BY CRYPTON ;ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | W |
| Durability | HEAVY |
| Color | Grey |
| Theme | Geometric |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37550.611.0 | Dakota, Montage Weaves Ii - Kravet Contract Fabric
37550.611.0 | Dakota, Montage Weaves Ii - Kravet Contract Fabric
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | 37550.611.0 |
| Pattern Name | Dakota |
| Collection | Montage Weaves Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 2.75" |
| Horz. Repeat | 4.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | NANOTEX BY CRYPTON ;ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | W |
| Durability | HEAVY |
| Color | Grey |
| Theme | Geometric |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Contract |
| Pattern Number | 37550.611.0 |
| Pattern Name | Dakota |
| Collection | Montage Weaves Ii |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 2.75" |
| Horz. Repeat | 4.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | NANOTEX BY CRYPTON ;ACRYLIC BACKED ; |
| Clean Code | W |
| Durability | HEAVY |
| Color | Grey |
| Theme | Geometric |












