Driggs | # 909 Lagoon - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | DP7909 |
| Name & Color | DRIGGS # 909 LAGOON |
| Width | 57" |
| Content | 57% RECYCLED POLYESTER43% POLYESTER |
| Repeat | V-2.9" H-3.6" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Geometric |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Driggs | # 909 Lagoon - Maxwell Fabric
Driggs | # 909 Lagoon - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | DP7909 |
| Name & Color | DRIGGS # 909 LAGOON |
| Width | 57" |
| Content | 57% RECYCLED POLYESTER43% POLYESTER |
| Repeat | V-2.9" H-3.6" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Geometric |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | DP7909 |
| Name & Color | DRIGGS # 909 LAGOON |
| Width | 57" |
| Content | 57% RECYCLED POLYESTER43% POLYESTER |
| Repeat | V-2.9" H-3.6" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Geometric |












