W4317-8 | Kravet Design, Black Tile - Kravet Design Wallpaper - W4317.8.0
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | W4317.8.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Decorative Vinyls |
| Width | 27" |
| Vert. Repeat | 20.8" |
| Horz. Repeat | 27" |
| Unit of measure | ROLL |
| Content | TYPE II VINYL - 60%;CELLULOSE - 30%;POLYESTER MICROFIBER - 10% |
| Finish | PRETRIMMED ;CALENDERED ; |
| Clean Code | Z |
| Color | Black |
| Theme | Tile |
| Notes | AVAILABLE UPON REQUEST AS A 54" SPECIAL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W4317-8 | Kravet Design, Black Tile - Kravet Design Wallpaper - W4317.8.0
W4317-8 | Kravet Design, Black Tile - Kravet Design Wallpaper - W4317.8.0
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | W4317.8.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Decorative Vinyls |
| Width | 27" |
| Vert. Repeat | 20.8" |
| Horz. Repeat | 27" |
| Unit of measure | ROLL |
| Content | TYPE II VINYL - 60%;CELLULOSE - 30%;POLYESTER MICROFIBER - 10% |
| Finish | PRETRIMMED ;CALENDERED ; |
| Clean Code | Z |
| Color | Black |
| Theme | Tile |
| Notes | AVAILABLE UPON REQUEST AS A 54" SPECIAL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | W4317.8.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Decorative Vinyls |
| Width | 27" |
| Vert. Repeat | 20.8" |
| Horz. Repeat | 27" |
| Unit of measure | ROLL |
| Content | TYPE II VINYL - 60%;CELLULOSE - 30%;POLYESTER MICROFIBER - 10% |
| Finish | PRETRIMMED ;CALENDERED ; |
| Clean Code | Z |
| Color | Black |
| Theme | Tile |
| Notes | AVAILABLE UPON REQUEST AS A 54" SPECIAL |






















