182693 | Matilda, Cameo - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric Pattern number 182693 pattern name Matilda color name Cameo from the collection New Traditional. Enjoy this beautiful Fabric. Intricate coral motifs, delicate dots, and dainty scalloped stripes meet in Matilda, a classic fabric design inspired by a document in our archive. Printed on a crisp cotton ground, this refined, beautifully detailed medium-scale pattern is suitable for virtually any application, from window treatments to upholstery. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182693 |
| Pattern Name | Matilda |
| Collection | New Traditional |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 36" (91CM) |
| Vertical Repeat | 14" (36CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Pink |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



182693 | Matilda, Cameo - Schumacher Fabric
182693 | Matilda, Cameo - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric Pattern number 182693 pattern name Matilda color name Cameo from the collection New Traditional. Enjoy this beautiful Fabric. Intricate coral motifs, delicate dots, and dainty scalloped stripes meet in Matilda, a classic fabric design inspired by a document in our archive. Printed on a crisp cotton ground, this refined, beautifully detailed medium-scale pattern is suitable for virtually any application, from window treatments to upholstery. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182693 |
| Pattern Name | Matilda |
| Collection | New Traditional |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 36" (91CM) |
| Vertical Repeat | 14" (36CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Pink |
| Theme | Stripes |
$171.50
182693 | Matilda, Cameo - Schumacher Fabric—
$171.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric Pattern number 182693 pattern name Matilda color name Cameo from the collection New Traditional. Enjoy this beautiful Fabric. Intricate coral motifs, delicate dots, and dainty scalloped stripes meet in Matilda, a classic fabric design inspired by a document in our archive. Printed on a crisp cotton ground, this refined, beautifully detailed medium-scale pattern is suitable for virtually any application, from window treatments to upholstery. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182693 |
| Pattern Name | Matilda |
| Collection | New Traditional |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 36" (91CM) |
| Vertical Repeat | 14" (36CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% COTTON |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Pink |
| Theme | Stripes |






















