85081 | Great Basin Sheer, Ivory - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric Item 85081 pattern name Great Basin Sheer color name Ivory from the collection Perfect Basics: Sheers & Casements. Enjoy this inspiring Fabric. Great Basin Sheer is a textural open weave made of durable, lightfast solution-dyed acrylic. This earthy, rustic indoor/outdoor sheer filters light beautifully and can be used in dramatic swaths with minimal seams. Even more, it’s inherently resistant to moisture, mold, and mildew. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85081 |
| Pattern Name | Great Basin Sheer |
| Collection | Perfect Basics: Sheers & Casements |
| Width | 118" (300CM)" |
| Match | 0 |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% SOLUTION DYED ACRYLIC |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



85081 | Great Basin Sheer, Ivory - Schumacher Fabric
85081 | Great Basin Sheer, Ivory - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric Item 85081 pattern name Great Basin Sheer color name Ivory from the collection Perfect Basics: Sheers & Casements. Enjoy this inspiring Fabric. Great Basin Sheer is a textural open weave made of durable, lightfast solution-dyed acrylic. This earthy, rustic indoor/outdoor sheer filters light beautifully and can be used in dramatic swaths with minimal seams. Even more, it’s inherently resistant to moisture, mold, and mildew. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85081 |
| Pattern Name | Great Basin Sheer |
| Collection | Perfect Basics: Sheers & Casements |
| Width | 118" (300CM)" |
| Match | 0 |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% SOLUTION DYED ACRYLIC |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$171.50
85081 | Great Basin Sheer, Ivory - Schumacher Fabric—
$171.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Purchase Schumacher Fabric Item 85081 pattern name Great Basin Sheer color name Ivory from the collection Perfect Basics: Sheers & Casements. Enjoy this inspiring Fabric. Great Basin Sheer is a textural open weave made of durable, lightfast solution-dyed acrylic. This earthy, rustic indoor/outdoor sheer filters light beautifully and can be used in dramatic swaths with minimal seams. Even more, it’s inherently resistant to moisture, mold, and mildew. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85081 |
| Pattern Name | Great Basin Sheer |
| Collection | Perfect Basics: Sheers & Casements |
| Width | 118" (300CM)" |
| Match | 0 |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% SOLUTION DYED ACRYLIC |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |






















