79790 | Vicente Performance Velvet, Stone - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Fabric Pattern 79790 pattern name Vicente Performance Velvet color name Stone from the collection Natura. Enjoy this solid Fabric. The softness of the abstract feathery leaf pattern belies the durability of this high-performance velvet. The nondirectional design, pleasing scale and tonal hand make it easy to use anywhere. Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 79790 |
| Pattern Name | Vicente Performance Velvet |
| Collection | Natura |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 14 1/6" (36CM) |
| Vertical Repeat | 15 3/4" (40CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 9% WOOL, 45% ACRYLIC, 7% VISCOSE, 49% POLYESTER |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Leaf |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




79790 | Vicente Performance Velvet, Stone - Schumacher Fabric
79790 | Vicente Performance Velvet, Stone - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Fabric Pattern 79790 pattern name Vicente Performance Velvet color name Stone from the collection Natura. Enjoy this solid Fabric. The softness of the abstract feathery leaf pattern belies the durability of this high-performance velvet. The nondirectional design, pleasing scale and tonal hand make it easy to use anywhere. Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 79790 |
| Pattern Name | Vicente Performance Velvet |
| Collection | Natura |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 14 1/6" (36CM) |
| Vertical Repeat | 15 3/4" (40CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 9% WOOL, 45% ACRYLIC, 7% VISCOSE, 49% POLYESTER |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Leaf |
$171.50
79790 | Vicente Performance Velvet, Stone - Schumacher Fabric—
$171.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
View Schumacher Fabric Pattern 79790 pattern name Vicente Performance Velvet color name Stone from the collection Natura. Enjoy this solid Fabric. The softness of the abstract feathery leaf pattern belies the durability of this high-performance velvet. The nondirectional design, pleasing scale and tonal hand make it easy to use anywhere. Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 79790 |
| Pattern Name | Vicente Performance Velvet |
| Collection | Natura |
| Width | 55" (140CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 14 1/6" (36CM) |
| Vertical Repeat | 15 3/4" (40CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 9% WOOL, 45% ACRYLIC, 7% VISCOSE, 49% POLYESTER |
| Country of Origin | TURKEY |
| Country of Finish | TURKEY |
| Color | Beige |
| Theme | Leaf |






















