182860 | Constance, Neutral - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy Schumacher Fabric Product# 182860 pattern name Constance color name Neutral from the collection Japonisme. Enjoy this rare Fabric. Inspired by an archival print, Constance is a delicate ginkgo leaf design with an Art Deco flair. Printed on mid-weight linen, this medium-scale pattern is suitable for a wide range of applications and brings a stylish botanical note to any room. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182860 |
| Pattern Name | Constance |
| Collection | Japonisme |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 20" (51CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% LINEN |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Beige |
| Theme | Floral |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




182860 | Constance, Neutral - Schumacher Fabric
182860 | Constance, Neutral - Schumacher Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy Schumacher Fabric Product# 182860 pattern name Constance color name Neutral from the collection Japonisme. Enjoy this rare Fabric. Inspired by an archival print, Constance is a delicate ginkgo leaf design with an Art Deco flair. Printed on mid-weight linen, this medium-scale pattern is suitable for a wide range of applications and brings a stylish botanical note to any room. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182860 |
| Pattern Name | Constance |
| Collection | Japonisme |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 20" (51CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% LINEN |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Beige |
| Theme | Floral |
$86.97
Original: $248.50
-65%182860 | Constance, Neutral - Schumacher Fabric—
$248.50
$86.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy Schumacher Fabric Product# 182860 pattern name Constance color name Neutral from the collection Japonisme. Enjoy this rare Fabric. Inspired by an archival print, Constance is a delicate ginkgo leaf design with an Art Deco flair. Printed on mid-weight linen, this medium-scale pattern is suitable for a wide range of applications and brings a stylish botanical note to any room. Cuttings available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 182860 |
| Pattern Name | Constance |
| Collection | Japonisme |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 20" (51CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 100% LINEN |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Country of Finish | UNITED KINGDOM |
| Color | Beige |
| Theme | Floral |














