37379.16.0 | Goa Stripe, Atelier Prints & Weaves - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37379.16.0 |
| Pattern Name | Goa Stripe |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | LINEN - 36%;COTTON - 29%;VISCOSE - 24%;POLYESTER - 8%;NYLON - 3% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Neutral |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37379.16.0 | Goa Stripe, Atelier Prints & Weaves - Kravet Couture Fabric
37379.16.0 | Goa Stripe, Atelier Prints & Weaves - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37379.16.0 |
| Pattern Name | Goa Stripe |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | LINEN - 36%;COTTON - 29%;VISCOSE - 24%;POLYESTER - 8%;NYLON - 3% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Neutral |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37379.16.0 |
| Pattern Name | Goa Stripe |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Width | 55.11" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | LINEN - 36%;COTTON - 29%;VISCOSE - 24%;POLYESTER - 8%;NYLON - 3% |
| Finish | WASHED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Neutral |
| Theme | Texture |











