37475.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37475.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 71%;RAYON - 20%;LINEN - 5%;ACRYLIC - 4% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Taupe |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37475.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37475.16.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37475.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 71%;RAYON - 20%;LINEN - 5%;ACRYLIC - 4% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Taupe |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37475.16.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 71%;RAYON - 20%;LINEN - 5%;ACRYLIC - 4% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Taupe |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |













