37501.1611.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37501.1611.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 14" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 42%;RAYON - 38%;POLYESTER - 20% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37501.1611.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
37501.1611.0 | Kravet Design, Woven Colors - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37501.1611.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 14" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 42%;RAYON - 38%;POLYESTER - 20% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37501.1611.0 |
| Pattern Name | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 13.5" |
| Horz. Repeat | 14" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | ACRYLIC - 42%;RAYON - 38%;POLYESTER - 20% |
| Finish | STEAMED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |













