37584.616.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37584.616.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 6.5" |
| Horz. Repeat | 6.25" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 44%;POLYESTER - 37%;LINEN - 19% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37584.616.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
37584.616.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37584.616.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 6.5" |
| Horz. Repeat | 6.25" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 44%;POLYESTER - 37%;LINEN - 19% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37584.616.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 6.5" |
| Horz. Repeat | 6.25" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 44%;POLYESTER - 37%;LINEN - 19% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Ivory |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |













