37587.516.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37587.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 2.5" |
| Horz. Repeat | 2.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 44%;POLYESTER - 37%;LINEN - 19% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37587.516.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
37587.516.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37587.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 2.5" |
| Horz. Repeat | 2.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 44%;POLYESTER - 37%;LINEN - 19% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Original: $114.90
-65%$114.90
$40.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37587.516.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 2.5" |
| Horz. Repeat | 2.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | VISCOSE - 44%;POLYESTER - 37%;LINEN - 19% |
| Finish | |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |













