37588.315.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37588.315.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 3.5" |
| Horz. Repeat | 3.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | RECYCLED POLYESTER - 52%;POLYESTER - 48% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37588.315.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
37588.315.0 | Kravet Basics, Cambridge Plaids & Stripes - Kravet Basics Fabric
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37588.315.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 3.5" |
| Horz. Repeat | 3.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | RECYCLED POLYESTER - 52%;POLYESTER - 48% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |
Original: $89.38
-65%$89.38
$31.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Basics |
| Pattern Number | 37588.315.0 |
| Pattern Name | Kravet Basics |
| Collection | Cambridge Plaids & Stripes |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 3.5" |
| Horz. Repeat | 3.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | RECYCLED POLYESTER - 52%;POLYESTER - 48% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | White |
| Theme | Check/Plaid |
| Notes | 0 |













