85564 | Country Fringe, Flax - Schumacher Trim
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find Schumacher Trim Product# 85564 pattern name Country Fringe color name Flax from the collection A Country Life. Enjoy this impeccable Trim. A simple tassel fringe made of jute, Country Fringe adds texture, movement, and a classic yet casual finishing touch to upholstered pieces, pillows, and window treatments. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Trim has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85564 |
| Pattern Name | Country Fringe |
| Collection | A Country Life |
| Width | 2 1/2" (6CM)" |
| Match | 0 |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 6% POLYESTER, 1% NYLON, 93% JUTE |
| Country of Origin | CHINA |
| Country of Finish | CHINA |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



85564 | Country Fringe, Flax - Schumacher Trim
85564 | Country Fringe, Flax - Schumacher Trim
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find Schumacher Trim Product# 85564 pattern name Country Fringe color name Flax from the collection A Country Life. Enjoy this impeccable Trim. A simple tassel fringe made of jute, Country Fringe adds texture, movement, and a classic yet casual finishing touch to upholstered pieces, pillows, and window treatments. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Trim has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85564 |
| Pattern Name | Country Fringe |
| Collection | A Country Life |
| Width | 2 1/2" (6CM)" |
| Match | 0 |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 6% POLYESTER, 1% NYLON, 93% JUTE |
| Country of Origin | CHINA |
| Country of Finish | CHINA |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
$42.00
85564 | Country Fringe, Flax - Schumacher Trim—
$42.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find Schumacher Trim Product# 85564 pattern name Country Fringe color name Flax from the collection A Country Life. Enjoy this impeccable Trim. A simple tassel fringe made of jute, Country Fringe adds texture, movement, and a classic yet casual finishing touch to upholstered pieces, pillows, and window treatments. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Trim has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 85564 |
| Pattern Name | Country Fringe |
| Collection | A Country Life |
| Width | 2 1/2" (6CM)" |
| Match | 0 |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 6% POLYESTER, 1% NYLON, 93% JUTE |
| Country of Origin | CHINA |
| Country of Finish | CHINA |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |





















