AW16101 | Belvedere Fabric Book, Frondescence Embroidery, Blue - Anna French Fabric
Priced by the yard. Minimum 2 yards required.
| Brand | Anna French |
| Pattern Number | AW16101 |
| Pattern Name | Frondescence Embroidery |
| Collection | Belvedere Fabric Book |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
| Repeat H | 16.75 (42.55 cm) |
| Repeat V | 3.75 (9.53 cm) |
| Construction | 45% Linen, 30% Cotton, 25% Polyester |
| Backing | Fabric not for use on uph |
| Abrasion | 0 |
| Method | Dry clean only |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
View Anna French Fabric SKU# AW16101 pattern name Frondescence Embroidery from the collection Belvedere Fabric Book. Enjoy this beautiful Fabric. Our newest collection, Tapes and Trim Volume 5 adds dimension with wrapped cords, pleated tapes, petite bullion, and beaded embroidery. This launch expands our color palette within Thibaut and beyond with our inaugural collection of Anna French tapes and trims to include muted pastels and rich jewel tones. Samples always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, Va, since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

AW16101 | Belvedere Fabric Book, Frondescence Embroidery, Blue - Anna French Fabric
AW16101 | Belvedere Fabric Book, Frondescence Embroidery, Blue - Anna French Fabric
Priced by the yard. Minimum 2 yards required.
| Brand | Anna French |
| Pattern Number | AW16101 |
| Pattern Name | Frondescence Embroidery |
| Collection | Belvedere Fabric Book |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
| Repeat H | 16.75 (42.55 cm) |
| Repeat V | 3.75 (9.53 cm) |
| Construction | 45% Linen, 30% Cotton, 25% Polyester |
| Backing | Fabric not for use on uph |
| Abrasion | 0 |
| Method | Dry clean only |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
View Anna French Fabric SKU# AW16101 pattern name Frondescence Embroidery from the collection Belvedere Fabric Book. Enjoy this beautiful Fabric. Our newest collection, Tapes and Trim Volume 5 adds dimension with wrapped cords, pleated tapes, petite bullion, and beaded embroidery. This launch expands our color palette within Thibaut and beyond with our inaugural collection of Anna French tapes and trims to include muted pastels and rich jewel tones. Samples always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, Va, since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard. Minimum 2 yards required.
| Brand | Anna French |
| Pattern Number | AW16101 |
| Pattern Name | Frondescence Embroidery |
| Collection | Belvedere Fabric Book |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
| Repeat H | 16.75 (42.55 cm) |
| Repeat V | 3.75 (9.53 cm) |
| Construction | 45% Linen, 30% Cotton, 25% Polyester |
| Backing | Fabric not for use on uph |
| Abrasion | 0 |
| Method | Dry clean only |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
View Anna French Fabric SKU# AW16101 pattern name Frondescence Embroidery from the collection Belvedere Fabric Book. Enjoy this beautiful Fabric. Our newest collection, Tapes and Trim Volume 5 adds dimension with wrapped cords, pleated tapes, petite bullion, and beaded embroidery. This launch expands our color palette within Thibaut and beyond with our inaugural collection of Anna French tapes and trims to include muted pastels and rich jewel tones. Samples always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, Va, since 1969.












